Ostatnia aktualizacja:

Czy marihuana pomaga leczyć anoreksję?

Igor

Czym jest anoreksja?

Anoreksja jest bardzo poważnym zaburzeniem odżywiania. Istotą zaburzenia jest jadłowstręt wywołany czynnikami psychicznymi. Osoba chora nie patrzy na siebie w sposób obiektywny. Niezależnie od tego co mówią jej inni ludzie, postrzega siebie jako zbyt grubą i powoli przestaje jeść. Anorektyczkami są głównie młode kobiety, ale problem zaczyna też dotyczyć mężczyzn. Anoreksja prowadzi do całkowitego wyniszczenia organizmu, a często i do śmierci. Osoby z anoreksją nie jedzą prawie nic, a przy tym świetnie potrafią udawać, że to robią. Nieprawdą jest, że przyczyną anoreksji jest chęć upodobnienia się do atrakcyjnych i szczupłych modelek. Z pozoru tak to wygląda. W rzeczywistości chodzi o coś znacznie poważniejszego, a mianowicie o sprawowanie kontroli nad własnym życiem. Osoba rezygnująca z jedzenia czuje, że ma władzę nad swoim ciałem, bo inni muszą jeść, a ona umie się bez tego obejść. Leczenie anoreksji jest bardzo trudne i wymaga często pobytu w zamkniętym ośrodku i terapii specjalistycznej.

Medyczna marihuana

Medyczna marihuana to nazwa obejmująca próby wyizolowania z konopi indyjskich związków chemicznych, które łagodzą objawy licznych schorzeń. Chodzi o schorzenia przewlekłe i nieuleczalne, czyli takie, z którymi żyje się przez wiele lat i które znacząco obniżają jakość życia. Do tej pory naukowcy stwierdzili, że niektóre kannabinoidy zawarte w konopiach mogą pomagać w łagodzeniu chronicznego bólu i innych objawów specyficznych dla różnych chorób. Kannabinoidem działającym przeciwbólowo, mającym właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne, łagodzącym mdłości i wymioty, obniżającym napięcie mięśni jest kannabidiol CBD. Związek ten współpracuje z receptorami kannabinoidowymi znajdującymi się w różnych narządach ludzkiego ciała. Medyczne produkty konopne wytwarza się ze specjalnie hodowanych w tym celu odmian, które prawie nie zawierają psychoaktywnego tetrahydrokannabinol THC.

Czy marihuana pomaga leczyć anoreksję?

Przypuszcza się, że tak, ale pewności nie ma. Marihuana wywołuje gastrofazę, czyli dojmujący głód. Czy jednak działa to na chorych na anoreksję – nie wiadomo, bo brak konkretnych badań w tym zakresie. Wiadomo, że konopie wzmagają apetyt u chorych na AIDS, co do anoreksji – nikt tego nie sprawdził. Belgijski eksperyment przeprowadzony na małej grupie osób pokazał, że kannabinoidy obecne w konopiach mogą pomagać w leczeniu anoreksji. Nie ma on jednak wartości badania naukowego.