Ostatnia aktualizacja:

Czy legalizacja medycznej marihuany zwiększa używanie jej przez nastolatków?

Igor

Gdzie marihuana jest legalna?

Marihuana należy do najstarszych na świecie i najchętniej używanych substancji odurzających. Produkuje się ją z konopi indyjskich. Pierwszym krajem, który dokonał delegalizacji marihuany były Stany Zjednoczone. Zakaz hodowania konopi i produkcji popularnej trawki wprowadzono tam w latach trzydziestych ubiegłego wieku. Stan ten utrzymywał się aż do momentu, w którym prezydent Barack Obama zalegalizował konopie i marihuanę w czterech stanach. Obecnie obserwuje się trend legalizacji marihuany na całym świecie. Europejskim krajem, w którym marihuana zawsze była legalna jest Holandia. Legalizację konopi przeprowadzono ostatnio w Hiszpanii, choć nadal nie wolno palić tam skrętów na ulicy. Polski parlament nie poszedł tą drogą. Rodzime prawo wciąż nie zezwala na hodowle konopi indyjskich, produkcję i sprzedaż marihuany. Polski parlament zalegalizował niedawno marihuanę medyczną, ale wciąż nie wolno produkować jej w kraju. Można natomiast bez narażania się na nieprzyjemności przywozić z zagranicy medyczne produkty konopne. Produkty takie dostępne są w Niemczech, Czechach i w Holandii.

Marihuana medyczna

W konopiach indyjskich znajduje się cała gama bardzo różnych związków chemicznych. Wbrew pozorom, nie wszystkie odurzają, zmieniają nastrój, zachowanie i reakcje. Nie wszystko co jest w konopiach działa psychoaktywnie. Naukowcy od wielu lat dokładnie przyglądają się tym roślinom. Wiadomo już że psychoaktywnie działa znajdujący się tam tetrahydrokannabinol THC. Wiadomo też, że są tam związki bliźniaczo podobne do tych, które wytwarza nasz organizm i które odpowiadają na przykład za przetwarzanie bólu. Chodzi o knnabinoidy, takie jak kannabidiol CBD i kannabichromen CBC. Pojęcie marihuana medyczna odnosi się do prób wyizolowania tych związków i tworzenia na ich bazie preparatów łagodzących objawy różnych chorób. Preparaty takie tworzone są ze specjalnie hodowanych odmian konopi, w których zawartość THC jest bardzo niska i nie przekracza 1%.

Czy legalizacja medycznej marihuany zwiększa używanie jej wśród nastolatków?

Doświadczenia krajów, w których medyczna marihuana jest legalna wskazują na to, że zezwolenie na sprzedaż medycznych wyrobów konopnych nie przekłada się na częstsze sięganie przez nastolatki po marihuanę rekreacyjną. Medyczna marihuana dostępna jest w wyznaczonych punktach i na receptę. Nastolatki chcące się odurzyć zawsze znajdą na to sposób, na przykład kupując większą ilość sprzedawanych bez recepty tabletek na przeziębienie.