Ostatnia aktualizacja:

Jak przechowywać nasiona marihuany?

Igor

Może się wydawać, że skoro nasiona mają twardą skorupę, to można przechowywać je w dowolnym miejscu i przez dowolny okres, jednak to nieprawda. Często zapominamy o tym, że nasionka to żywe organizmy. Mają swoje zapasy wody i substancji odżywczych potrzebnych im do wykiełkowania. Nieprawidłowe przechowywanie może spowodować ich obumarcie. Sprawdźmy zatem, jak prawidłowo przechowywać nasze nasiona.

Główni wrogowie dobrego przechowywania

Dobre przechowywanie ma trzech głównych wrogów – wilgoć, światło i wahania temperatury. Najlepszym miejscem do przechowywania nasion jest miejsce chłodne, ciemne i suche, np. piwnica. Ważną kwestią jest również opakowanie, w którym trzymamy ziarna. Wielu producentów tak dostosowała swoje firmowe opakowania, by śmiało można było w nich przechowywać nasiona. Wilgoć ma duży wpływ na nasiona. Sprawdźmy, jak jej poziom działa na ziarna. Poziom 8-9% przyciąga owady i szkodniki. Wilgotność na poziomie 12-14% tworzy z czasem pożywkę dla grzybów. Przy 18-20% może dojść do nagrzania nasion. 20-30% to poziom wskazany. W przedziale 40-60% następuje kiełkowanie. 80-100% to granica. Przy takiej wilgotności ziarna zgniją po około 12 godzinach.

Raz zimno, raz ciepło…

W przypadku krótkotrwałego przechowywania ziaren nie musimy aż tak martwić się warunkami - wystarczy ciemna szafka bez przeciągów albo szuflada. Ważne, aby miejsce to nie było podatne na wahania temperatury, bo tego nasiona nie lubią. Dobrym miejscem będzie na przykład lodówka, ale nie jej drzwi, które są narażone na nagłe zmiany temperatury. Należy także pamiętać, że nowoczesne lodówki wyposażone są w systemy no frost, które mogą za bardzo wysuszać powietrze - kontroluj to na bieżąco. Jeżeli warunki nie będą odpowiednie, możesz przełożyć nasiona do zamrażalnika. Dobrze przechowywane ziarna mogą zachować swoje właściwości i zdolność kiełkowania nawet do pięciu lat.