Kopiowanie treści zabronione

Co jest gorsze – marihuana czy alkohol?

Czy warto w ogóle porównywać używki pod względem szkodliwości? A może korzyści potrafią przesłonić wyrządzane szkody i czasem można skorzystać na zażywaniu danej substancji? Sprawdźmy, co mówią na ten temat naukowe badania i co bardziej szkodzi naszemu zdrowiu, a co w dłuższej perspektywie potrafi nawet przynieść korzyści.

Badania i wyniki

Na wstępie zauważmy, że badania nad szkodliwością alkoholu prowadzone są już od lat, i na tym polu marihuana ma wiele do nadrobienia. Pamiętajmy jednak, że cannabis w wielu krajach jest nielegalna, co nie sprzyja badaniom. Na początek porównajmy statystyki z roku 2014 z USA – liczba zgonów związanych z alkoholem to ponad sto tysięcy, natomiast nie odnotowano żadnego zgonu związanego z marihuaną. Spójrzmy na rok 2017 i ponownie – zgony związane z alkoholem oscylują się w granicy 90 tysięcy, a cannabis zero! Przez 16 lat Amerykanie badali, czy palenie marihuany zwiększa ryzyko śmierci związane z jej paleniem i wyniki pokazały, że osoby palące nie są bardziej zagrożone od osób niepalących trawki.

Uzależnienia

Jak pokazały badania z 1994 roku na grupie 8 tysięcy osób, w sprawie korzystania z używek marihuana wykazała najniższy procent osób pasujących do profilu uzależnionych i było to raptem 9%, dla porównania, osoby pijące alkohol wpasowały się w schemat w 15%, nie wspominając o kokainie (17%), heroinie (23%), czy nikotynie (32%!). Nawet niewielkie nadużywanie alkoholu potrafi zwiększyć ryzyko nowotworu piersi, czego nie mamy w przypadku marihuany. Nie udowodniono związku pomiędzy paleniem marihuany a rakiem szyi, głowy, czy płuc, które powiązane są z paleniem nikotyny. Kolejnym przykładem są dane z dróg – 0,05% alkoholu zwiększa ryzyko wypadku o ponad 500%! Badania National Highway Traffic Safety Administration nie stwierdziły specjalnego zwiększenia niebezpieczeństwa pod wpływem THC, ale nagminne są przypadki kierowców będących pod wpływem obu używek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *