Ostatnia aktualizacja:

Czy cannabis działają przeciwko bólom miesiączkowym?

Igor

Bóle miesiączkowe

Bóle miesiączkowe, to dolegliwości towarzyszące kobietom w trakcie okresu. Jak wiadomo, zdarza się to regularnie każdego miesiąca, a dokładnie co 28 dni. Podczas miesiączki samopoczucie większości kobiet ulega pogorszeniu. Najbardziej dokuczliwe są skurcze i bóle w dolnej części brzucha. Czasami nawet bywa tak, że dolegliwości te uniemożliwiają normalne funkcjonowanie w pracy czy w domu. Na miesiączkę nie ma zwolnienia chorobowego ani urlopu. Mimo bólu i ogólnego dyskomfortu trzeba wykonywać liczne obowiązki. Bóle miesiączkowe wywołane są samoistnym kurczeniem się mięśni gładkich, z których zbudowane są ściany macicy. Skutkiem tych skurczów jest łuszczenie się błony śluzowej, która następnie wydostaje się na zewnątrz. Bolesność skurczów jest szczególnie duża w pierwszych dniach okresu. Podczas miesiączki kobiety sięgają po leki, które zmniejszają ich dolegliwości. Są to leki rozkurczowe i przeciwbólowe. Ulgę przynoszą też ciepłe kąpiele i przyjmowanie odpowiednich pozycji. Wiele kobiet z bólami miesiączkowymi walczy za pomocą jogi.

Cannabis, co to takiego?

Cannabis, to fachowa nazwa marihuany, a właściwie konopi, z których jest produkowana. Rośliny te znane są ze swoich niezwykłych właściwości od bardzo dawna. Jednak dopiero XX stulecie przyniosło naukową wiedzę na ich temat. Nazwa cannabis bierze się stąd, że w roślinach tych znajdują się związki nazywane kannabinoidami. Związki te znajdują się tylko w konopiach i jest ich około stu. Wśród kannabinoidów wyróżniamy związki psychoaktywne i niepsychoaktywne. Ze względu na obecność tych pierwszych, uprawa konopi i produkcja marihuany zakazane są w wielu krajach. Pierwsze tego typu zakazy wprowadzono w USA w pierwszej połowie ubiegłego wieku. Obecnie marihuana jest legalna w czterech stanach, a zalegalizował ją w roku 2016 ówczesny prezydent Barack Obama. W Polsce marihuana jest całkowicie nielegalna. Nie wolno uprawiać konopi, ani produkować z nich tego narkotyku.

Działanie cannabis na człowieka

Działanie cannabis na człowieka jest bardzo różne. Konopie używane w celach rekreacyjnych działają odurzająco, euforyzująco, energetyzująco i rozweselająco. Ich działanie odczuwa się już w trakcie palenia skręta. Stan powodowany przez konopie rekreacyjne nazywa się haj. Człowiek na haju jest nienaturalnie wesoły, radosny, zrelaksowany, rozluźniony, twórczy, skory do zabawy, śmiały w towarzystwie, zadowolony z siebie i z życia oraz kreatywny. Haj może trwać od dwóch do kilku godzin. Wszystko zależy od tego jakie konopie palone są w skręcie. Niektóre odmiany konopi dają bardzo ciężki i powalający haj. W takim stanie człowiek nie jest w stanie nic robić, czuje, że wciska go w fotel lub po prostu zasypia narkotycznym snem.

Czy cannabis działa przeciwko bólom miesiączkowym?

W Stanach Zjednoczonych od lat trwają próby wykorzystania konopi w celu łagodzenia bólowych dolegliwości towarzyszących miesiączce. Jedna z firm produkująca medyczne preparaty konopne stworzyła lek dla kobiet oparty o cannabis. Tabletka nazywa się Foria Relief i jest pigułką dopochwową zawierającą marihuanę. Lek dostępny jest w Kalifornii i w Colorado. W składzie tabletki znajdziemy 60mg THC i 10mg CBD, a także organiczne masło kakaowe. Do leku, o którym tu mowa należy jednak podchodzić ostrożnie, ponieważ nie wykonano należytych badań klinicznych w zakresie jego bezpieczeństwa i skuteczności. Lek do tej pory nie jest całkowicie legalny, a jego cena jest dość wysoka.